Řekněme si pár slov k tomu, jak se celý projekt Ropáci on Tour stal realitou a v brzké době i registrovanou variantou fanklubu litvínovského hokeje….

Jak to vzniklo? No, je to docela zdlouhavější… Zhruba před 2 roky Honza Ptáček alias Ptakulin, jakožto vedoucí fanshopu, hledal náměty na jeho oživení, protože fanshop byl spíše "funshop". Však si většina z nás dobře pamatuje, v jak zoufalém stavu kdysi byl. Do spolupráce se pustil s Filipem Meiselem  (znáte jako bývalého spíkra), který je i velmi šikovný grafik. On stvořil pár forem ropáka a samozřejmě i toho našeho  „ropáka“. Honza tuto amorfní variantu vybral jako nejlepší možnou a tak ji dnes můžete vidět v logu… Vyráběla se na samolepkách, na tričkách (a opět zase bude).

Ropáci on Tour bylo původně jen odlehčené označení lidí, kteří jezdí Chezu podporovat na venkovní zápasy. Poprvé se takto signovaly autobusy jedoucí loni na POFF do Plzně. Jednalo se spíše o jakousi recesi, odlehčenou formou říci, k čemu asi máme blízko. Řada fandů ostatních klubů nám spílala dřív do ropáků… byl to určitý pokus o urážku, což se samozřejmě absolutně míjelo účinkem. A udělala se z toho, vlastně řekl bych, nakonec i výhoda… čili děkujeme tímto za inspiraci J

Samotný vznik fanklubu….  Tedy ty porodní bolesti byly opravdu velké.  Řada lidí, kteří jsou v srdci černožlutí, se měla zájem nějak družit... být s ostatními, se kterými je spojuje naše Cheza. Fanklub, jako takový, svoji roli neplnil a skupina Ultras Litvínov, která se starala několik sezón nejen o zkvalitnění atmosféry na zimním stadionu Ivana Hlinky a do jisté míry byla jedinou funkční organizací spojující naše fandy, ukončila svoje působení a začala se transformovat do skupiny jiné. Je nutno podotknout, že Ultrasákům patří velký dík, odvedli pro náš klub pěkný kus práce - super chorea, akce nejen pro fanoušky, ale hlavně opravdu výrazné pozvednutí atmosféry na zimáku.

A tak dál se mluvilo a mluvilo, co bychom měli udělat, jak to udělat… myšlenek bylo velké množství a prodebatovali jsme takto mnoho hodin, že bychom je těžko spočítali. Kritizovat jsme uměli, ale nešlo nám se rozhýbat. To je hloupé, co? Stejně tak jsme ale věděli, že kdo chce kritizovat, měl by umět nabídnout i řešení. Aspoň nějaké pozitivum… Jenže pořád jsme byli v takovém stavu, kdy máme chuť, víme, že něco chceme, ale nic se neděje… prostě vzduchoprázdno. Nakonec  zasáhl osud, kdy zdravotní potíže Petra Boháče stav původního fanklubu zakonzervovaly úplně a v ten moment jsme se rozhodli, že nechceme ztratit další sezónu (Bohy se naštěstí uzdravuje, tak doufejme, že brzy bude zcela fit).

Uděláme Ropáky! Začneme s čistým stolem… Ok, jdeme do toho… play off (doufejme) přijde dříve, než si myslíme a potřebujeme být organizovaní. Jako úplně první pokus jsme udělali setkání s Martinem Jenáčkem, kterého úzký kruh lidí pozval na zápas s Chomutovem a následné posezení v hospůdce. Měli jsme pocit, že Martinovi něco, my v Litvínově, dlužíme a ten dojem jsme chtěli napravit – povedlo se.  Fanklub pak začal dostávat čím dál tím reálnější obrysy, vymysleli jsme si vánoční setkání s hráči a premiérový zájezd do HK, dle pravidel RoT. Hodně lidem vadilo, jakým způsobem se jezdilo dříve na organizované výjezdy, zbytečně moc chlastu a málo hokeje. Naší prioritou bylo systém změnit.. Jedeme podpořit kluky, ne se opít, nějaké to pivo nevadí, ale nechceme vídat to, co bývalo na výjezdech k vidění dříve. Chceme, aby se tak přidali i další, kteří přesně z těchto důvodů, se zájezdů nechtěli účastnit. Věříme, že výjezd do HK byl takovou první vlastovkou.

Tímto bych chtěl tedy říci, že v tom užším kruhu lidí, kteří „ropáky“ mají na svědomí, jsou fandové ze všech tribun - gaučáci, kotelníci, stojící ze severu či západě… Nehledíme na to, odkud kdo je. Není to podstatné. Naše priorita je Cheza. Nejsme žádní hooligans, byť nejsme ani Rychlé šípy… nebudeme zapalovat pyra během zápasů, nemáme zájem vyvolávat rvačky, chceme fandit (zde máme hodně, co zlepšovat a čeká nás dost práce), podporovat a reprezentovat klub našeho srdce. Naší prioritou je organizovat pravidelná setkání s hráči, zlepšit komunikaci mezi klubem a fanouškem, zajistit lepší komunikaci i mezi fanoušky samotnými, organizovat a pomáhat fandům při cestách na venkovní zápasy atd... Pokud jste se tedy ve výše uvedených řádcích našli… zřejmě jste taky ropák a patříte mezi nás. Tak nečekejte a přijďte do našich řad.

A tohle je ten příběh… takhle nějak si to pamatuju aspoň já.

 

 


Za redakci Rot, VV