Přinášíme vám slibovaný záznam schůzky Ropáků s vedením klubu HC VERVA Litvínov. Celá diskuze proběhla na ZS Ivana Hlinky 19.12. a trvala přes čtyři hodiny. V odpovědích jsou sloučené reakce generálního ředitele a trenéra týmu. Samozřejmě jde o stručný výtah z diskutovaných témat.  Děkujeme za ochotu a podobné setkání budeme plánovat i v dalším kalendářním roce snad již i s větší účastí fanoušků. Tento termín jsme museli dodržet vládní limit šest osob.

Zúčastnění:

  • Za klub HC VERVA Litvínov: Pavel Hynek – generální ředitel klubu, Vlado Országh – trenér, Ondřej Vlk – média, marketing
  • Za Ropáky on Tour: Jan Ptáček – předseda fanklubu, Bc. Michal Novák – člen kontrolní komise Ropáci on Tour, Petr Duchan – zástupce řadových členů fanklubu, předseda neoficiálního fanklubu JFP64. (počet účastníků omezen z nařízení vlády na šest)

     Po úvodním představení jednotlivých účastníků jsme nejprve na dotaz pana Mgr. Hynka zodpověděli základní otázky okolo našeho fanklubu Ropáci on Tour – velikost členské základny, spolupráce s klubem (sleva na permanentní vstupenky, „spolupráce“ při choreu, charitativní činnost, výjezdy, „spolupráce“ při zajištění prostor pro choreo atd.)

  • Skladba týmu

Otázka: Proč klub v sezóně, kdy se nesestupuje kupuje „drahé“ hráče typu Cibulskis, Balinskis, Irving nebo Martin Látal jako hráče do 3-4 lajny. Nemělo by tu být cílem v této sezóně zapojit naše mladé hráče, aby se v extralize ohráli a budovalo se zdravé jádro týmu? Zajímají nás cíle a vize. Chápeme, že krátkodobý cíl bude play-off, ale absolutně postrádáme cíl dlouhodobý. Protože máme v klubu řadu šikovných mladých hráčů (Skuhrovec, Březák, Baláž, Jindra, Stehlík, Háva a další). Postrádáme jejich zapojení do A-mužstva, kdy chcete začít budovat nové mužstvo, protože zatím nám to připadá, že chcete pouze plnit nějaký cíl do konce sezóny a co bude po je vám jedno.

Odpověď: Po nástupu do funkce 7. dubna jsem prvních 14 dnů řešil hlavně realizační tým – obsazení zejména postu hlavního trenéra (nastoupil V. Országh) a celého realizačního týmu – původně jsme chtěli dva asistenty, přivést kondičního trenéra, skauta. Pozici druhého asistenta jsme nakonec z finančních důvodů neobsadili – finance jsme nechali raději na hráčský kádr. Obsadili jsme post sportovního analytika. Všechny hráče, které jsme přivedli, jsme vždy konzultovali s trenérským štábem, takto jsme si nastavili pravidla.

Druhým asistentem je v podstatě pan Martin Tvrzník, trenér juniorky, který se zúčastní všech mítinků a tréninků. Byla podepsána rámcová smlouva s mládeží, která upravuje např. možnost zapojení všech trenérů mládeže od 9. třídy, naopak i trenér „A“ mládeže má závazky vůči mládeži. Bohužel možnost využít možnost zapojit se do spolupráce s hlavním týmem využívá jen pan Tvrzník.

Na trhu bylo na začátku dubna jen několik jmen. Trh se rozděluje většinou v prosinci a v lednu. Kluby si hráče, o které opravdu stály, pohlídaly i přes snižování platů. Naše obrana byla z hlediska počtu nedostatečná – jiní čeští hráči mají bohužel tabulkovou hodnotu a na trhu stejně nebyli. Tři zahraniční beky jsme podepsali i z těchto důvodů, abychom ligu mohli vůbec začít s šesti konkurenceschopnými beky. A cizinec vyjde nakonec levněji než český hráč, tak to je. Jednalo se o „záplatu“. Nechávali jsme si okénko na prvního beka – postupně se snižovaly požadavky všech hráčů na trhu. To se nakonec nepovedlo. Martin Látal je pro nás jedním z hráčů, za které jsme nemuseli zaplatit tabulkovou hodnotu. Ta dělá velké problémy – první rok se musí za hráče platit 300.000,- Kč a další se doplácí milion. To, že se za něj platit nemuselo, byl obrovský benefit. Nebyl drahý, nestál nic navíc a bude muset o sestavu dál bojovat. Buď si to uhraje nebo ne.

Naši mladí dostali všichni šanci v přípravě a na extraligu potřebují udělat mezikrok. Jejich výkonnost je prozatím nedostatečná. Ti, co na to teď mají, tak jsou v kádru. V „A“ týmu bychom ty mladší v podstatě „zabili“ – juniorská liga vás ve většině případů na extraligu nenachystá. Nezatracujeme je, ale potřebují překlenout ten most. Počítáme s nimi do budoucna (rok, dva) – je velmi dobré, že je máme kde ohrávat, a děkujeme za spolupráci všem spřízněným klubům z první ligy. Reálně jsme neměli, koho dalšího z našich odchovanců vybrat. Ani v minulosti ke hraní našich mladých podle statistik za posledních 5 let nedocházelo. Důvodů je několik – „každý“ má svoji pravdu. Jedna strana říká vy nezapracujete, druhá vy nevychováváte. Nejsme už tou spádovou oblastí jako dřív – konkurenci nám zde vytváří hlavně Vary a Liberec. Změny jdou pomalu, řeší se nyní další věci. Je to velké téma na samostatnou diskuzi. 

I když je nesestupová sezóna, nemůžeme to jen tak odehrát. Nebyli bychom konkurenceschopní. Po výsledcích z posledních sezón si to již nemůžeme dovolit. Musíme vytvořit to, že sem budou hokejisté chodit, protože tohle pro ně bude jednou můstek do lepší ligy. Že se zde vyhrají, že budou úspěšní v kariérním životě. Bez ohledu na to odkud jsou – zejména však domácím hráčům.

Do nové sezóny zatím máme určitá jasná jména, která budou pokračovat, jiní jsou padesát na padesát. Uvidíme, jak se jim bude dařit v druhé polovině ligy. Doba je jiná – teď na novou sezónu v podstatě nepodepisuje nikdo. Trh je v podstatě mrtvý – nikdo neví, jestli se i příští rok bude sestupovat nebo ne. To bude obrovský rozdíl i ve finančním ohodnocení. Současná sezóna je kritická pro všechny kluby. Chybějící diváci jsou pro nás citelnou ztrátou v rozpočtu. Propad v rozpočtu je samozřejmě znatelný. Trenéři odvádějí tu nejlepší práci, ale potřebovali by lepší materiál. Letos jsme na kádru svým způsobem šetřili.

Otázka: Dalším našim tématem je Jakub Petružálek, proč nehraje? Nemáme pocit, že je to kvůli výkonnosti. Víme, že bývá první v kabině, odchází z ní mezi posledními, že maká, ale že mu není dáno, že se do zápasů nezapojí. Chceme tedy vysvětlení, protože když se podíváme na naši útočnou hru a přesilové hry, tak je to v současné době velmi špatné, a právě Kuba by tam mohl pomoci. Vypadnou vám hráči a vy stejně radši povoláte všechny okolo.

Odpověď: Určitou dobu nehrál, protože byl zraněný. Snažili jsme se ho postavit do všech rolí (přesilovek), ale nepřesvědčil nás. Momentálně nemá výkonnost. Dáváme raději šanci mladým. Nemůžeme na něj říci jediné špatné slovo, trénuje a jde příkladem. Není s ním žádný problém. Je to hráč do první a druhé lajny a tam nyní místo nemá. Rozhodně ho nezatracujeme, ale raději se nyní díváme dopředu. Respektujeme jeho smlouvu, neděláme mu žádné naschvály.

Otázka: Viktor Hübl a František Lukeš – nejsou v této sezóně svázaní nějakými taktickými pokyny, které jim ubrali na lehkosti a jejich potenciálu?

Odpověď: U hráčů v tomto věku dochází často ke zlomu lousknutím prstu. Jeden rok super a v dalším už to nejde. Je velmi specifická sezóna, kdy se trénuje, netrénuje… Hraje, nehraje… To je velmi těžké zejména pro starší hráče. Třináct neodehraných zápasů máme vecpaných do původního kalendáře. A i to je pro ně náročné. Chceme po nich plnění rolí v defenzívě a středním pásmu. V útoku a přesilovkách mají volnou ruku. Je na ně samozřejmě ze strany soupeřů vytvářený tlak v zápase. Věříme, že u nich se to změní. I proto jim stále věříme a hrajeme je. I proto je dáváme na přesilovky. Jsou to naši nejkreativnější hráči. Nehrají již oslabení, aby měli více síly do útoku. Viktor byl první, o kterého jsme stáli při podpisu smlouvy. Považujeme ho za leadera.

 

  • Výběr ticketingového systému a nového autobusu

Otázka: Proč jste zvolili Ticketportál pro náš ticketing? Proběhlo nějaké výběrové řízení? Proč Ticketportal (špatné reference, předchozí negativní zkušenost, klub s nimi po kritice fanoušků ukončil spolupráci). Přední české kluby mají společnost Enigoo, která má skvělé reference. Souvisí výběr tohoto systému i s odchodem pí Štěrbové – postrádáme rozloučení s ní po 23 letech a práci, kterou pro náš klub a fanoušky odvedla.

Odpověď: Do síta výběrovým řízením propadli dvě firmy Enigoo a Ticketportal. Rozhodlo finanční hledisko věci. Dáváme si za úkol nyní odzkoušet i bez fanoušků, aby systém byl funkční, protože víme, jaké problémy systém přinesl hned po jeho ostrém provozu. Paní Štěrbová byla již před časem posunuta na ticketing. Oficiální odpověď na její konec v klubu nemáme, možná že právě i změna systému její rozhodnutí „uspíšila“. O kroku skončit uvažovala prý již delší dobu. Rozhodně nebyla vyhozena, jednalo se o její rozhodnutí. Veškeré naše zprávy ven jsou schvalovány Unipetrolem. Méně zpráv podle všeho přináší méně prostoru k negativní diskuzi.   

Otázka: Jaký byl důvod pro nový autobus? Polep na předchozí platil náš fanoušek, člen Ropáků, platí i polep nového, který ale nevypadá vůbec reprezentativně, protože to není celopolep jako mají všechny extraligové kluby. Z jakého důvodu? Měli jsme zájem také o celopolep, ale nebylo mu vyhověno – přesto zaplatil, ač jsme ho od toho odrazovali.

Odpověď: Tendr nového autobusu opět proběhl dle pravidel. Zadání bylo větší autobus, tak aby v něm mohl jezdit nejen hráčský kádr, ale i trenéři. To splňoval náš nový dopravce. Polep autobusu byl v zadání specifikován, ale ne jeho rozsah. Budeme myslet na to, aby při delší spolupráci došlo k jeho zvýraznění.

 

  •  Michal Trávníček

Otázka: Hodně ožehavé téma mezi fanoušky. Michal Trávníček. Nelíbil se nám způsob, jak jste se s klubovou legendou u nás rozloučili. A nejen nám, ale i v médiích proběhla informace o nestandartním konci (např. M. Antoš v ČT). Nepřijde nám normální, že hráči, který za náš klub dýchal, odehrál tu přes 1000 zápasů, se rozloučit stylem, jakým jste učinili? Jednalo se podle nás o absolutní selhání. Že si ho pozvete ke konci dubna řeknete mu, že končí, ale pro výpověď si má přijet až začátkem května, kde ušetříte na buyoutu 5 % z celkové částky. Tohle vám opravdu přijde morální? 

Odpověď: Buyout proběhl zcela podle regulí, datum, kdy to proběhlo, nehrál vůbec roli. Bylo to zcela standartní. Máte k celé věci zcela zkreslené informace. Jako sportovní ředitel jsem jmenoval hlavního trenéra. Shodli jsme se, že Michala už nebudeme hrát. Jiné by to nejspíš bylo, kdyby o něj trenéři stáli. I v hodnocení předchozího vedení se jednalo o hráče, který by se do další sezóny nevešel. Nepokračoval by tak jako tak.  Rozhodli jsme se, že musí proběhnout buyout. Bylo to opravdu otázkou shody celého našeho realizačního týmu. Oznámení proběhlo v rámci jednání přímo s ním. Byl odkázán i na trenéry, aby se u nich o situaci informoval. Přemýšleli jsme o důstojném rozloučení, ale to nebylo možné, protože Michal řekl, že hodlá pokračovat v kariéře a loučit se nechtěl. To, jaký obraz se celé věci udělal, se nám samozřejmě nelíbí. Jediné, co bych udělal jinak, že jsme ho měli pozvat na představenstvo, aby mu přímo tam poděkovali. To byla chyba. Buď chcete, aby to skončilo normálně nebo nechcete. Tady se to nepovedlo. Podobný případ byl hráč Výtisk z Vítkovic nebo Polanský z Třince. Ale o těch se v podstatě nemluvilo, tak jako o Michalovi tady.

  

  • Neumožnění vstupu do prostor VIP R. Reichelovi

Otázka: Dostala se k nám informace o Robertu Reichelovi, že mu nebyl umožněn vstup na zápasy „A“ týmu. Mohl bych poprosit o vaší reakci?

 Odpověď: Já nechápu, jak se k vám tato informace dostane, a kdo tyhle polopravdy vytváří. V prvních zápasech nebyl problém, na utkání chodil, pak ale přišel stav, kdy podle vládních opatření nesměl navštívit nikdo jiný. Všechny návštěvníky jsme kontrolovali podle návštěvního seznamu, který musel být vždy schválen. Opatření znělo, že na zápas mohou jen účastníci zápasu a statutáři klubu – ani partneři klubu. Ti jsou až nyní. Nyní mohou do skyboxů i partneři (musela to posvětit i hygiena). V momentě, kdy na zápas nesměl nikdo navíc, nemohl být dle zákonu zapsán. Rozhodně nemáme problém, aby na zápasy chodil, když to situace dovolí. S Albym jsme si to vyříkali, i když je ta situace i pro nás nepříjemná. Musíme prostě respektovat vládní nařízení. Nyní máme schválená určitá místa pro partnery, nejsme v situaci jako v jiných velkých arénách.

 

  • Výběrová řízení na různé funkce

Otázka: Na webu jsme zaznamenali několik výběrových řízení na různé funkce v klubu, ale obsazené byly jen některé pozice (chybějící obsazení projektového manažera). Je běžné, že se výběrka vypisují jen na některé pozice? Myslíte si, že máte dostatečné zkušenosti s vedením klubu?

 Odpověď: Projektový manažer obsazen byl, jednalo se o pozici marketingového šéfa místo Honzy Kloboučka. Je běžné, že představenstvo si vybere svého generálního ředitele podle vlastní volby. Je to stejné jako s trenérem. To se asi nedělá nikde. Já osobně jsem byl osloven telefonicky, abych přišel na interní pohovor a byl jsem vybrán. Jedná se o rozhodnutí představenstva, protože majitel nebyl spokojen se situací. Vytvořila se zde nová struktura klubu. Nikdo nebyl odejit, všichni, co skončili, tak z vlastní vůle. Pro někoho je to normální, pro někoho je to tragédie. Tak to funguje, je to firma. Nelze dál žít ze vzpomínek, je nutné hledat řešení.


Pro RoT sepsal Ptakulin