Šestého listopadu 2018 byli na magistrátu města Most oceněni bezpříspěvkoví dárci krve. Asi tak nějak nezáživně by mohla znít zpráva v novinách nebo na internetu. Jenže za svou solidaritu byli oceněni i tři členové fanklubu RoT. Růžena Jarošová a David Dlouhý dostali zlatou medaili Prof. MUDr. Jana Janského za 40 odběrů a Pavel Oulík Zlatý kříž ČČK 3. třídy za 80 odběrů.

  Zajímavý je příběh Růži. „První impuls byl od tatínka, který byl sám bezpříspěvkovým dárcem krve. Další zmínka byla na střední škole, kde se na toto téma často a hodně mluvilo.“ Popisuje první myšlenky na dárcovství. „Byla jsem rozhodnutá a čekala jsem jen až mi v lednu 2008 padne 18 let.“ Z počátku chodila darovat krev a od svých 25 let se stala dárkyní plazmy. Velice silně vnímá, že někomu pomáhá v nelehkém období, nebo dokonce k záchraně života. „Nedávno byla moje kamarádka v nemocnici, dávali jí krevní transfúzi. Také jsme schovali krev pro rodinného příslušníka, z důvodu plánované operace. Dále se z plazmy vyrábějí léky, které používají např. lidé s roztroušenou sklerózou, kteří jsou i v mé blízkosti.“ Pokračuje milovnice zvířat v poutavém vyprávění.

   Závěrem od ní zazněl vzkaz: „Lidi, nebojte se ničeho. Sestřičky na mostecké transfúzní stanici jsou milé, šikovné a umí píchat :-D. Pomůžete ne jednomu člověku.“

   Vím, že my tři nejsme jedinými z řad RoT, kteří chodí pravidelně darovat krev nebo plazmu. Je vidět, že nejsme jen křiklouni ze stadiónů, za které nás někteří mají. Jsme lidé, kterým není lhostejný osud jiných.


Pro RoT napsal Oulas