Fanklub litvínovského hokeje Ropáci on Tour má od svého vzniku za sebou první pořadatelství opravdu akce velkého formátu. Společná cesta za titulem také nebyla procházka růžovou zahradou, ale vypořádat se s tlupou hokejových fanoušků, to chce nejen vnitřní sílu a pevnou organizaci, ale i dostatek odvahy a trochu šílenství. Všechny tyhle vlastnosti jsme v sobě našli a tak mohl jubilejní 20. ročník srazu hokejových fanoušků vypuknout. Uskutečnil se od 2. do 5. července 2016 v areálu Loučky v Litvínově, a jak už tomu na srazech bývá, startovalo se již tradičně jeden den dopředu. Pojďme zkusit jít den po dni a zhodnotit celý průběh srazu.

DSC 0250

DSC 0691

     V pátek (1.7.) se od oběda na Loučkách rozjel menší předsrazový kemp, kterého se zúčastnila více než stovka lidí. Litvínovská tradice dojíždět na srazy o den dopředu prokázala, že nám to ostatní chtějí „vrátit“. Posezení již bylo dávno nachystané, a tak se všichni bavili i bez zásadního programu v podobě kapel, soutěží a dalšího. To nás čekalo až od soboty stejně jako přívaly nekončícího deště. Pro zpříjemnění večera jsme na stůl nachystali kousek prasátka, po kterém se jen zaprášilo. Noc se přehoupla do rána, do prvního srazového rána – akce mohla být odpoledne zahájena.

     V sobotu (2.7.) se nám již začali od dopoledne trousit další a další fandové, a poté, co přijel autobus Motoráků, který po cestě nabral půl republiky, bylo jasné, že už není kam couvnout. Na hlavním pódiu se zahajovalo přesně v 17:00. Úvodního slova se ujal předseda fanklubu Ropáci on Tour Jan Ptáček (Ptakulin) a generální manažer klubu HC VERVA Litvínov Ing. Robert Kysela. Na pódiu se objevil i zakladatel srazové tradice Placka (sloveso „objevil“ dostalo v ten moment zcela jiný rozměr) a byl mu předán dort s velkou dvacítkou, placaticí a pukem se znakem Vsetína. Na památku dostal i malý pohár hokejisty s nápisem „ Placko, díky“. Na sraz v sobotu z výletu do Prahy nakoukl i Maciek (nejvzdálenější fanda hokeje – polská Unia Oswiecim) a odnesl si na památku kompletní sadu puků TELH.

DSC 0129

DSC 0157

     Poté již mohl být zahájen zápis do všech soutěží a účastníci srazu byli seznámeni s programem na celý prodloužený víkend. Protože se jedná o akci hokejovou, přichystali jsme i možnost vyfotit se s tou nejcennější trofejí v podobě Masarykova poháru. Poté se již na pódiu objevili první dva hosté – hokejoví rozhodčí Miroslav Petružálek a sportovní komentátor ČT Ondra Zamazal. Ten se zapojil do první soutěže v podobě znalosti hokejových pravidel (mimo soutěž skončil druhý). Vítězství z řad fanoušků brala zásluhou Jendy Sparta. Následovala debata otázek pro oba a byla jich opravdu velká spousta.

DSC 0214

DSC 0247

     V osm hodin večer to již na pódiu rozjela kapela MY? a hokejový dav tančil jako jedna parta. Holky z Motoru daly na závěr „My máme rádi víno“ v jejich provedení a Bláža z Litvínova požádal Martičku ze Znojma na mikrofón o ruku. Nejoriginálnější žádost o ruku v hokejovém prostředí? Posuďte sami.

    MY? rozjeli opravdu parádní show a můžeme je jen a jen doporučit. Posledním slibovaným hřebem večera byl DJ Jakub Petružálek. Jak dlouho se na něj čekalo, tak dlouho hrál. A to doslova a do písmene. Do velkého černého batohu s sebou přibalil i miláčka Litvínova a reprezentačního gólmana v jedné osobě Pavla Francouze, a tak mohla začít nejdelší srazová noc, noc na kterou se nezapomíná. Litvínov se na pár hodin stal Ibizou a párty probíhala skoro až do svítání.

DSC 0879

DSC 0967

     Neděle (3.7.) se již tradičně nesla ve znamení sportovního dne. Sílu na fotbalový turnaj tentokrát našla jen čtveřice nejsilnějších. Problematickým byl zejména deštěm zmáčený terén, který vyžadoval opravdu dobré obutí a moc tomu nepřispěla ani probděná noc. Nakonec se do finále dostali Motoráci s Litvínovem a „hosté“ uspěli v penaltovém rozstřelu v sedmé sérii. Pro účastníky starší 33 let byl připraven turnaj v petanque – zlatou placku bral znovu Motor zásluhou vítězství jejich šéfa Pajkyho. Pro ty mladší byl pak skvěle organizovaný turnaj ve Stiga hokeji – vyhrál Frýbis z Litvínova. V tradičním přetahování lanem zvítězili domácí monstra z Litvínova, kteří by zvládli odtáhnout i zabrzděný truck, doprovod celé soutěži dělali bubeníci z různých klubů i Česká Televize, která přijela o srazu natočit reportáž. A protože si Ropáci udělali dostatečně velkou žízeň, ovládli i pivní štafetu.

     Okolo půl sedmé večer se pak na scéně objevil Jiří Šlégr a ač lilo jako z konve, zvládl s námi strávit více než hodinu. Obrovský zájem byl o možnost vyfotit se nejen s ním, ale i zlatou medailí z Nagana, Vídně a nakonec i prstenem ze Stanley Cupu. Všechny tyto trofeje nezapomněl vzít s sebou a fanoušci tak měli jedinečnou možnost vidět všechny nejcennější trofeje, které může hokejista vyhrát, pohromadě. Následovala tradiční záplava otázek a vřelý potlesk se skandováním „Guma“ k tomu. Večer se pak na pódiu objevil a zazpíval démon Josef Šutara v doprovodu akustické kytary a také skupina Ghost of Attic. Tančilo se a zpívalo a přes tradičně krátkou noc se sbíraly síly do předposledního dne srazu.

DSC 0654 DSC 0007

DSC 0173

DSC 0283

     Pondělní den (4.7.) byla vyhlášena možnost navštívit autobusovým zájezdem Autodrom Most, kde si všichni účastníci prohlédli nejen zázemí věže, pokochali pohledem z jejího ochozu i VIP tribuny a nahlédli pod pokličku na dispečinku, ale projeli si o polední přestávce i jedno závodní kolo. Jako bonus pro ně pak byly nachystány závody na motokárách. Početný dav se vydal i na výlet pešky na ZS Ivana Hlinky. Před samotným vstupem do černožluté svatyně zapálila bezmála stovka fanoušků svíčku u sochy našeho hokejového velikána a šéfa Ivana Hlinky a aplaudovala mu minutou potlesku do nebe. Společně jsme pak prošli VIP prostory zimáku, vyzkoušeli si, jak funguje extraligová časomíra a zahlásili extraligový gól. Všichni si také mohli vyzkoušet pocit zvoníků při domácím vítězství.

DSC 0568 DSC 0715
Motokary Most

autodrom foto

     V pozdním odpoledni se pak odehrálo „klasické“ fotbalové utkání mezi Čechy a Moravou, kdy vítězství zůstalo doma po penaltovém rozstřelu. Po jeho skončení byly vyhlášeny všechny výsledky všech sportovních klání, do kterých věnovali ceny sponzoři akce a následovala oblíbená losovačka, kde se všichni snažili získat zejména originální reprezentační dres podepsaný přímo od Jaromíra Jágra. Ten nakonec odjel do Českých Budějovic. Večer pak k tanci a poslechu zahrála kapela Hardox a o půl jedenácté oblohu nad Loučkami rozzářil ohňostroj. Měl symbolizovat soudržnost mezi lidmi, kteří se dokážou společně bavit bez rozdílu klubové příslušnosti. Sraz se pomalu ale jistě chýlil ke konci.

     Během celé akce bylo natočeno několik televizních spotů, poskytnuto mnoho rozhovorů do národních i regionálních deníků (Česká televize, Sport 5, TV DAKR,  MF Dnes, Mostecký deník – ten věnoval srazu několik titulních stran ad.) Pravidelně o srazu informoval i hokejový klub HC VERVA Litvínov na svých webových stránkách a sociálních sítích.

     V úterý (5.7.) ráno se již areál Loučky začal vyprazdňovat a o poledni byla akce definitivně ukončena. Není nutno plakat, většina nás se sejde zase za rok ve Znojmě. Zvládli jsme to, obtíže se vyskytnou všude, ale dělali jsme, co jsme mohli…

ropaci spolecna

DSC 0275

Tak za rok... ;)

Srazová statistika – účastníci a hosté

Na každý sraz dorazí opravdová směsice fanoušků z celé hokejové republiky – nejinak tomu bylo i u nás v Litvínově. Nejpočetnější výpravou byla samozřejmě parta domácích, ale pojďme si vyjmenovat všechny kluby, které se na Loučkách potkaly: Litvínov, Pardubice, Liberec, České Budějovice, Znojmo, Zlín, Sparta, Třinec, Slavia, Beroun, Vsetín, Písek, Vítkovice, Ústí nad Labem, Kolín, Jihlava, Havl. Brod, Oswiecim, Brno a Karlovy Vary.

(Pořadí klubů je určeno podle počtu účastníků.)
 
Celkem na hlavním pódiu vystoupily čtyři hudební skupiny: MY?, Josef Šutara band, Ghost of Attic a Hardox. Jako bonbónek pak sobotní večer zpestřil DJ Jakub Petružálek s vydatnou podporou Pavla Francouze. Za zajímavé hosty lze jednoznačně označit návštěvu hokejového rozhodčího Miroslava Petružálka, generálního manažera HC Verva Litvínov Ing. Roberta Kyselu, sportovního komentátora ČT Ondřeje Zamazala a v neposlední řadě pak i legendu českého hokeje Jiřího Šlégra, všem těmto hostům, kteří si v době dovolených udělali čas a navštívili nás, opravdu srdečně děkujeme.
 
Soutěže:
V rámci 20. ročníku srazu hokejových fanoušků 2016 v Litvínově se uskutečnilo celkem 6 turnajů a soutěží plus fotbalové utkání mezi Čechy a Moravou s těmito výsledky:
 

TEST ZNALOSTI HOKEJOVÝCH PRAVIDEL (celkem 10 soutěžících)

 1. JENDA - SPARTA
 2. HONZA TROUSIL - LITVÍNOV
 3. AJVN - TŘINEC

TURNAJ V MALÉ KOPANÉ (celkem 4 týmy)

 1. MOTOR
 2. LITVÍNOV
 3. LIBEREC

TURNAJ V PETANQUE nad 33let (celkem 24 účastníků)

 1. PAJKY - MOTOR
 2. DRAG - ZLÍN
 3. MARTINA – HAVLÍČKŮV BROD

TURNAJ VE STIGA HOKEJI (celkem 16 účastníků)

 1. FRÝBIS - LITVÍNOV
 2. TOMÁŠ - SLAVIA
 3. DARČA - MOTOR

TURNAJ KLUBŮ V PŘETAHOVÁNÍ LANEM (celkem 6 týmů)

 1. LITVÍNOV „A“
 2. TYGŘI LIBEREC
 3. ZLÍN 

PIVNÍ ŠTAFETA (celkem 7 týmů)

 1. LITVÍNOV
 2. MOTOR
 3. TŘINEC 

FOTBALOVÉ UTKÁNÍ

ČECHY : MORAVA 1:1 - (4:3 PO PENALTOVÉM ROZSTŘELU)
 

V samotném závěru nezbývá než poděkovat všem zúčastněným a samozřejmě pak partnerům a sponzorům celé akce (najdete je po rozkliknutí v samostatném odkaze). Bez jejich podpory bychom se do tohoto projektu nemohli pouštět a můžeme vás ubezpečit, že má opravdu smysl a našel si již dávno svoje místo v kalendáři mnohých hokejových fanoušků jako dovolená.

A až někdy pojedete do Litvínova, zajeďte se podívat do areálu Loučky nebo navštivte přímo nás Ropáky před nějakým zápasem našeho černožlutého Litvínova…

 

Fotogalerie

Další fotografie

 

Vybraná videa z akce:

 

Zajímavé odkazy na články v médiích:

 


Pro ROT napsal Ptakulin
Použité foto -  Kozel z Kolína a Stanislav Matouš z Litvínova